Zmiany w ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw

Czego dotyczą wprowadzone zmiany? Kto zyskał na zmianie?

Od 9 października 2011 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 187, poz. 1110).

Na mocy tej ustawy został poszerzony krąg osób, które mogą ubiegać się o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Uprawnienie powyższe dotyczy tych wszystkich, którzy byli użytkownikami wieczystymi nieruchomości w dniu. 13. X. 2005 r. Prawo przekształcenia użytkowania wieczystego dotyczy również osób, które użytkowanie wieczyste uzyskały w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5. XII. 1990 r. lub na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26. X. 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy.

Ustawodawca wprowadził również zmiany w opłatach rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Aktualizacja ww. opłat rocznych ma odbywać się co 3 lata (a nie co rok). Określono również zasady dotyczące podwyżek i uiszczania zaktualizowanych opłat. – dodaje radca prawny Eliza Krause prowadząca Kancelarię Radcy Prawnego w Poznaniu.

Kancelaria Radcy Prawnego Eliza Krause specjalizuje się w doradztwie prawnym w obszarze stosowania przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych, w doradztwie prawnym z zakresu prawa pracy oraz problematyki dotyczącej nieruchomości, najmu, własności lokali i gospodarowania nieruchomościami. Więcej informacji na www.kancelariaek.pl